DELTA DUNAJA NA SEAKAJAKU

NEKONEČNÝ RIEČNY LABYRINT, KDE SA ZASTAVIL ČAS

 

 

 

 

 

 • nová upravená trasa až do mora
 • parádny vodácky a rybársky čunder
 • 120 km trasa cez rozmanité ekosystémy
 • vhodné aj pre začiatočníkov - stačí kondička
 • skvelé ryby každý deň

TERMÍN

28. 8. – 6. 9. 2024

POČET DNÍ

10

NÁROČNOSŤ

Začiatočník Turista

KRAJINY

Rumunsko

DOPRAVA

mokrobus

UBYTKO

na divoko,
kemp aj hotel

CENA

838 € BASIC
798 € KLUB

ZĽAVY

-60 € vlastný kajak

PRÍRODA A ĽUDIA DELTY

Plavba deltou je aj pre nás vždy tak trochu expedícia. Delta je zakaždým iná. Ako sa mení vodná hladina, menia sa brehy, miznú ostrovy alebo vystupujú nové, rameno, ktoré pred rokom bolo prejazdné, zrazu vyschlo a zarástlo. Orientácia je tu preto náročná a aj s dobrou mapou a GPS sa dá občas zablúdiť. Je treba zapojiť iné zmysly a inštinkty, ktoré už v našom modernom svete veľmi nepoužívame, tak ako to robievali naši predkovia. Ale v tom je práve to čaro, ten genius loci.

Niet divu, že sa tu dá zablúdiť. Delta Dunaja je veľký a zložitý vodný ekosystém. Po delte Volgy je druhou najväčšou v Európe s rozlohou skoro ako desatina Slovenska. Celé toto územie je pretkané hustou sieťou 3.500 km ramien a kanálov (celý Dunaj tečúci cez 10 krajín Európy má „len“ 2.840 km) a 668 jazier. Vyše 20% územia je lokalizovaných pod hladinou Čierneho mora. Delta je ekologicky veľmi pestrá, zahŕňa 30 rôznych ekosystémov a približne 5.500 druhov rastlín a živočíchov. Je tu 319 druhov vtákov európskeho významu, najznámejší pelikán biely (Pelecanus onocrotalus) sa stal symbolom a Delty. Ako asi najvýznamnejší mokraďový ekosystém Európy bolo toto územie v roku 1990 vyhlásené za biosférickú rezerváciu UNESCO, zaradené do Ramsarskej konvencie a v roku 1991 zaradené aj na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Vode v delte je pomerne čistá, množstvo mikroorganizmov a koreňové systémy rastlín nepretržite filtrujú všetku vodu a fungujú ako obrovská čistička. Európska stoka sa tu akoby zázrakom zmení na čistú vodu plnú života. V jazerách a bočných ramenách je voda krásne priezračná s viditeľnosťou cez 2 metre.

Občas narazíme na rybárske hlinené obydlia, samoty, osady ale aj dedinky, kde akoby zastal čas. Zrazu nebudeš chápať, že si v EU. Domorodci sú milí a skromní ľudia, zvyknutí na tvrdý život. Dohovoriť sa je trochu problém, s angličtinou a nemčinou tu človek moc nezaboduje, ale celkom sa dá po rusky, lebo obyvatelia dedinky Mila 23 sú Lipovania – staroverci, ktorí kvôli náboženstvu emigrovali v 18. storočí z Ruska pred cárom Ivanom Hrozným. Delta je aj kultúrny zážitok až šok.

Septembrový termín sa nám osvedčil najlepšie. Obvykle je tu príjemne teplo, aj keď niekedy zaprší. Voda je teplá, vyhriata ešte z leta, takže kúpeme sa. A oproti letným mesiacom je tu málo komárov.

Takže ak túžiš po troche dobrodružstva a romantiky uprostred divočiny, tak trochu bokom od civilizácie a máš rád nížinnú prírodu, nemusíš chodiť za exotikou do Afriky či amazonských pralesov. Je tu predsa Delta Dunaja.

ŠPORTOVÝ RYBOLOV V DELTE DUNAJA

Ak máš len trochu dušu lovca, určite si pribaľ udicu. Žije tu 135 druhov rýb. September je skvelý čas na rybačku, dravce sa už vypásajú na zimu a hlavne šťuky lovia ako besné. Lovíme hlavne dravce na prívlač (twistre, rippery, voblery, blinkre) – najbežnejšie sú menšie šťuky, potom ostrieže, bolene a zubáče, menej sumce. Samozrejme dá sa loviť aj na plavák alebo na ťažko – je tu množstvo druhov bielych rýb. Ročné povolenie stojí len cca 7€.

NÁROČNOSŤ ZÁJAZDU

Zvládnu to aj začiatočníci a deti cca od 14 rokov.
Z vodáckeho hľadiska je tento trip nenáročný. Morské kajaky sú stabilné a parádne rýchle lode, takže pádlovanie je komfortné a vynaložená námaha je polovičná v porovnaní s nafukovacími člnmi, na ktorých tu jazdia iné cestovky. Chce to samozrejme aj slušnú kondičku - predsa len treba 4-5 hodín denne pádlovať. No hlavne to je pre ľudí, čo nemajú problém prežiť pár dní v divočine bez WC a sprchy.

Kto nikdy nesedel v kajaku a nie je zrovna športový talent, tomu dáme dvojmiestny seakajak (debl), ktoré majú vynikajúcu stabilitu a na takejto vode sú neprevrátiteľné.

MORSKÉ KAJAKY A VÝSTROJ

Máme jednomiestne (single) aj dvojmiestne (deble) morské kajaky (seakajaky). Seakajaky sú vybavené kormidlom a vodotesnými komorami na batožinu. Používame morské kajaky od renomovaných výrobcov ako VALLEY, NORTHSHORE, PRIJON, PERCEPTION. K tomu samozrejme pádla, špricdeky, vesty, vodácke bundy a lodné vaky na spacák a odev.

STRAVOVANIE

Pokiaľ budeme v civilizácii, využijeme každú príležitosť na tradičnú rumunskú kuchyňu. Jedlá sú tu chutné a naozaj lacné. V ponuke sú tu samozrejme hlavne ryby (kultová rybacia polievka ciorba de peste), ale aj iné mäso a veľa zeleniny, s tradičnou mamaligou (kukuričná polenta).

Do terénu si tu nakúpime čerstvé a poctivé potraviny, z domu nemá zmysel nosiť skoro nič. Trh v Tulcei môžeme miestnym len závidieť, to sa u nás už takmer nevidí. Domáce papriky, rajčiny, šaláty, melóny, dyne, všelijaké skvelé hrozno, broskyne, bylinky, korenie, vlašské orechy, syry, ryby, klobásky… Kúpite tu skoro všetko. Do obchodu treba ísť akurát pre pivo a vodu.

V samotnej delte už budeme žiť táborníckym štýlom – raňajky a večere varíme a pečieme na ohni /ale hodí sa aj malý varič/. Obedy sú jednoduché, väčšinou suché, ale niekto si spraví aj instantnú polievku. Hlavná hostina je ale večer a keď sa ešte podarí nachytať dáke ryby, tak sú to skutočné hody.

UBYTOVANIE

Priamo v Delte budeme stanovať na táboriskách vo vlastných stanoch. Nečakaj sprchy a WC, ideš do divočiny. No prvú a poslednú noc spíme v celkom luxusných hoteloch aj s raňajkami. Je dobré zažívať kontrasty, človek si kadečo uvedomí a všeličo potom viacej váži ;)

BONUSY

Fotky "závidofky" hlavne z vody – Ono sa to zdá ako nič, vodotesný foťák má dnes hocikto. Ale realita je taká, že väčšina vodákov často "nestíha" fotiť, akosi majú vtedy plné ruky práce :)

ĎALŠIE INFO O DELTE

http://www.ddbra.ro/
http://www.visitdanubedelta.com/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Delta_Dunaje

REPORTÁŽ Z NAŠEJ DELTY 2013 V ČASOPISE BREJK

PROGRAM ZÁJAZDU

 • DEŇ 1
  Odchod 17:00 Nový Tekov, 19:00 Bratislava, nočný presun cez Maďarsko.
 • DEŇ 2
  Celodenný presun cez Rumunsko, príchod do Tulcei večer. Uvítacia večera v najvychýrenejšej reštaurácii v meste, ktorú vlastní Ivan Patzaichin - kanoistická športová legenda. Nocujeme v príjemnom hoteli.
 • DEŇ 3
  Raňajky v hoteli, doplníme proviant miestnymi potravinami (zelenina, ovocie, syry, chlieb, víno, pivo, voda), pozrieme si múzeum Delty Dunaja (veľké akváriá s rybami z delty aj mora), presunieme sa do prístavu, nalodíme a vyrazíme na vodácky čunder. Prvý tábor, oheň, romantika.
 • DEŇ 4 - 5
  Pádlujeme na východ spleťou kanálov, na jazerách Nebunu, Baklanesti a Fortuna si spravíme ornitologické prestávky. Táboríme pri tradičnej rybárskej dedinke Mila 23, kde doplníme zásoby a samozrejme urobíme dáku tržbu aj v miestnej krčme, pokecáme s miestnymi. Môžete si oprášiť ruštinu, lebo tu žijú Lipovania, ktorých predkovia odišli z Ruska. Pobyt v Mile 23 je vôbec neskutočný kultúrny zážitok.
 • DEŇ 6 - 7
  Otáčame na severovýchod a cez nádherné jazerá Trei Iezere, Matita, Merhei pádlujeme smerom k pieskovým dunám ostrova Letea, kde pri troche šťastia uvidíte preháňať sa divoké kone. Letea je ďalšia dedina zabudnutá v čase - žiadne asfaltky, cesty sú piesočné, domy hlinené a drevené, babky v krojoch. Posledný bivak nás čaká na juhozápade, to už sa blížime ku Crisanu - cieľu našej plavby.
 • DEŇ 8
  Záverečný úsek do Suliny – more, hotel, teplá sprcha a večer to celé zapijeme v reštike.
 • DEŇ 9
  Ráno sadáme na loď a plavíme sa teraz už bez námahy Sulinským kanálom. V Tulcei nakúpime suveníry, dáme posledný tradičný obed a vyrazíme na cestu domov.
 • DEŇ 10
  Príchod na Slovensko podvečer.

Program budeme prispôsobovať  podľa aktuálneho počasia aj vašich požiadaviek.
Vždy sa snažíme trasu aj trochu pozmeniť, aby sme sa dostali na miesta nové a deltu lepšie spoznali.
Min. počet účastníkov: 8

CENA ZAHŔŇA

 • organizáciu akcie
 • dopravu mokrobusom
 • seakajaky a komplet výstroj
 • inštruktora
 • permit do národného parku
 • dopravu loďou naspäť do Tulcei
 • fotky jako lusk

CENA NEZAHŔŇA

 • 2x hotel a kempy (cca 100€)
 • stravu
 • cestovné poistenie