ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

1. Ako sa môžem prihlásiť na zájazd?

Jednoducho vyplníš prihlasovací formulár. Odkaz na prihlášku je v každom zájazde.

2. Kedy mám miesto na zájazde potvrdené?

Keď zapltíš zálohu a my ti zašleme potvrdzujúci mail o jej prijatí. Od tejto chvíle je rezervácia záväzná a vzťahujú sa na ňu Obchodné podmienky.

3. Akými spôsobmi je možné zaplatiť zálohu, resp. doplatok za zájazd?

Záloha sa obvykle platí dopredu na účet, ale je možné ju zaplatiť aj v hotovosti. Doplatok sa obvykle platí prevodom na účet 10 dní pred zájazdom. Niekedy sa z časových dôvodov dohodneme na platbe v hotovosti v deň začatia zájazdu.

4. Musím mať na zájazd poistenie a aké?

Na zahraničné zájazdy všetkým odporúčame komplexné cestovné poistenie pre športové činnosti. Poistenie si môžeš uzatvoriť individuálne alebo cez nás – spolupracujeme s poisťovňou UNION. Ak robíš aj ďalšie outdoorové aktivity ako lyžovanie, skialpinizmus, lezenie, vysokohorská turistika, potápanie a pod., tak sa ti určite vyplatí celoročné poistenie ALPENVEREIN, ktoré má veľmi výhodné podmienky krytia zásahov horskej služby a pod.

5. Kedy dostanem podrobné inštrukcie k zájazdu?

Podrobné inštrukcie k zájazdu posielame približne 2 týždne pred začiatkom zájazdu mailom.

6. Ako je to so stravovaním, keď uvádzate, že cena zájazdu nezahŕňa stravu?

Záleží od konkrétneho zájazdu. Keď sa pohybujeme viac v civilizácii, tak je to obvykle kombinácia vlastného varenia (raňajky, večere), suchých obedov (keď sme na vode celý deň) a reštaurácií (večere, niekedy obedy). Keď sme trochu mimo civilizácie, tak je to o tom, čo si prinesieš a ukuchtíš sám, prípadne aj čo si ulovíš a nazbieraš (to sa cení najviac). Vždy sa snažíme zostaviť program tak, aby bolo dosť možností priebežne nakupovať potraviny, hlavne lokálne a taktiež vyskúšať miestne jedlá v reštauráciách. Gastronómia tvorí dôležitú súčasť našich zájazdov, viď. napr. France Gourmet Paddling.

7. Koľko si mám zobrať peňazí? Hotovosť alebo platobnú kartu?

Výšku vreckového uvádzame v podrobných inštrukciách k zájazdu, ktoré posielame pred zájazdom. Vhodné je mať hotovosť plus platobnú kartu. Dopredu si netreba zamieňať nič, stačí na mieste v miestnej zmenárni. V Európe väčšinou stačia eurá a to aj v krajinách mimo EU.

8. Mám záujem o váš zájazd, ale chcem si ho predĺžiť a zostať ešte zopár dní. Môžem ísť vlastným autom?

Áno, na niektorých zájazdoch je to možné. Treba sa vždy informovať vopred a dohodneme detaily. Samozrejme, že v takomto prípade máš nárok na zľavu z ceny zájazdu.

9. Čo keď sa zájazd zruší? Môžem si presunúť zálohu na iný zájazd?

V prípade zrušenia zájazdu (nízka účasť, nepriaznivé počasie, povodne, alebo politická situácia) si môžeš vybrať iný zájazd a zálohu ti presunieme naň. Ak ti iný zájazd nevyhovuje, tak ti zálohu jednoducho vrátime.

10. Môžem sa prihlásiť na váš zájazd, aj keď nie som vodák (alebo mám len minimálne skúsenosti)?

Samozrejme! Je to len o výbere vhodného zájazdu. Ideálne je začať s kurzom (napr. KAJAK 1 na Hrone), ale máme v ponuke aj nenáročné akcie vhodné pre začiatočníkov. Pri každom zájazde máme uvedenú náročnosť štýlom – ľahká, stredná, ťažká. V prípade pochybností to treba konzultovať s nami.

11. Sú vaše zájazdy vhodné aj pre deti alebo dôchodcov?

Áno. Máme v ponuke aj takéto zájazdy. Stačí vybrať len správnu náročnosť, prípadne to konzultovať s nami.

12. Čo keď mám nejaké zdravotné problémy?

Záleží na tom, že aké. Ak môžeš športovať, alebo robiť turistiku, tak zvládneš aj nejaký vodácky trip. Je nutné nás o tom informovať už vopred, aby sme posúdili, či zvládneš vybraný zájazd a taktiež boli pripravení, keby nastali nejaké zdravotné komplikácie.

13. Podľa čoho si vyberiem náročnosť zájazdu?

Náročnosť zájazdov máme rozdelenú do 5 úrovní. Tabuľku s náročnosťou nájdeš vždy dole v kalendári zájazdov. Je to zjednodušené delenie pre rýchlu orientáciu. Okrem toho v popise zájazdu je uvedené presnejšie, pre koho je zájazd vhodný.

14. Je to bezpečné? Neutopím sa?

Bezpečnosť na vode (ale aj na cestách a pod.) je pre nás prvoradá. Naši inštruktori sú skúsení vodáci, vyškolení v poskytovaní prvej pomoci (ZDrSEM.cz) a záchrane na divokej vode (cvičiteľ a inštruktor vodnej turistiky KST, Whitewater Rescue Technician – WRT1 a ďalšie kurzy záchrany na divokej vode). Používame certifikované vybavenie ako sú plávacie vesty, prilby a ďalší výstroj na záchranu. Zatiaľ sa nám ešte neutopil nikto. Mali sme len zopár menších zranení, ako vyhodené rameno, či zlomený prst. Samozrejme je vhodné vedieť plávať. Ak náhodou plávať nevieš, treba to už dopredu konzultovať s nami.

15. Potrebujem aj nejaké vlastné vodácke vybavenie?

Nie. Na väčšine našich zájazdov požičiavame lode aj kompletné vodácke vybavenie. Stačia ti plavky, tričko, alebo termoprádlo pod neoprén. Samozrejme, ak máš vlastnú vodácku výbavičku, tak ti poskytujeme zľavu.

16. Čo keď nemám parťáka do lode?

Nič sa nedeje, obvykle niekoho nájdeme. Ber to ako príležitosť na nové priateľstvo. Veď aj o tom je vodáctvo. Alebo to ber ako príležitosť vyskúšať si kajak, čo je aj tak tá najlepšia loď. Ak nie si práve športový typ, dáme ti kajak nafukovací, na tom to zvládol zatiaľ každý. Je to veľká zábava a dobrá príprava na seriózne kajakovanie.

17. Ako je to s ubytovaním, keby som chcel miesto kempu chatu alebo hotel?

Na niektorých zájazdoch je voliteľné ubytovanie, napr. Salza, kajakársky kurz na Balkáne. Stačí to uviesť v prihláške. Taktiež pre ucelené skupiny (zájazdy na objednávku) vieme akciu prispôsobiť podľa požiadaviek klientov. Väčšina našich tripov ale rieši ubytovanie v kempoch, alebo vo voľnej prírode (tam, kde je to povolené). Razíme filozofiu, že noci strávené pod hviezdami alebo pod stanom sa nezapočítavajú do celkovej dĺžky života. Skrátka, na posteli spíš skoro celý rok, tak to chce nejakú zmenu, zážitky.

18. Čo všetko si potrebujem zbaliť na zájazd – oblečenie, potraviny a pod.?

Potrebuješ bežné turistické vybavenie ako je stan, spacák, karimatka, vhodné oblečenie a obuv, ešus, lyžicu, nôž, čelovku, zopár drobností ako peniaze, kreditka a doklady, plus dáke jedlo na začiatok akcie (ďalšie potraviny budeme dokupovať na mieste priebežne). Samozrejme je rozdiel, či ideš na pár dní do horúcej Bosny alebo na dva týždne seakajakovať do Fínska. Preto pred každou akciou posielame účastníkom podrobné inštrukcie. Detailnejšie rady, ako sa zbaliť nájdeš v sekcii vodácke informácie.

19. Ako je to s fotením a točením videa na vode?

Najlepšie je používať vodotesné foťáky a kamery, potom môžeš robiť akčné zábery rovno z vody alebo aj pod vodou. Dnes sa už dajú kúpiť za celkom rozumný peniaz a okrem vody sú skvele využiteľné aj na lyžovačke a všade v prírode, lebo sú odolnejšie voči nárazu a prachu ako bežné foťáky. Keby si chcel robiť ale dáke profi fotky so zrkadlovkou, vieme ti požičať kvalitný vodotesný kufrík na prevoz v lodi.

20. Môžem si dať na vode pivko alebo panáka?

Na našich akciách je alkohol počas splavu zakázaný. Jedno pivo nie je alkohol :) Samozrejme, po splave alebo večer pri ohníku alkohol nezakazujeme, je však vhodné poznať svoju mieru ;) Kto to však preženie a ani ráno nie je OK, toho má právo inštruktor vylúčiť z programu na vode bez nároku na vrátenie peňazí.

21. Nie je to nebezpečné chodiť do krajín ako je Albánsko, Bosna…? Počul som rôzne strašidelné historky o mafii, zmiznutiach ľudí, okradnutých turistoch…

Je to asi ako u nás na Slovensku. Väčšina týchto historiek pochádza z 90-tych rokov, keď bola na Balkáne nestabilná povojnová situácia (Albánsko zas malo iné problémy). V súčasnosti sú tieto krajiny hospodársky aj politicky už celkom inde. Je to ako, keď sa nás pýtajú niektorí Západniari, či máme počítač a pod. Podobne ako aj u nás, kradne sa hlavne tam, kde je veľa ľudí, čiže v mestách. Keďže my sa väčšinou pohybujeme v prírode a veľké mestá skôr obchádzame, tak máme prevažne pozitívne skúsenosti pri stretnutiach s miestnymi ľuďmi – väčšinou sú milí a ochotní pomôcť (hlavne Albánci). Takže žiadne strachy. Samozrejme stále monitorujeme situáciu v krajinách, ktoré navštevujeme a keby sme ju vyhodnotili ako rizikovú, tak môžeme zájazd aj zrušiť.

22. Ako je to s jedovatými hadmi, pavúkmi a podobnou háveďou?

V južných krajinách žije zopár druhov jedovatých hadov, porovnateľných s našou vretenicou, no väčšinu z nich nestretneš, lebo sú veľmi plaché. Taktiež vedia v týchto prípadoch poskytnúť prvú pomoc, ak by sa niečo predsa len stalo. Podobné je to aj s pavúkmi (v južnej Európe žije druh čierna vdova) a s škorpiónmi. Vedel si, že škorpióny žijú bežne aj v Chorvátsku pri mori? A pritom tam ročne chodia milióny turistov a väčšina z nich nikdy žiadneho nevidela. Aj tak ich uštipnutie je slabé a porovnateľné s pichnutím včely. Áno v prírode sa môže stať všeličo, takže sa tam treba vedieť správne chovať. Preto sú naši inštruktori zaškolení aj v tejto oblasti a dajú ti inštrukcie, ako a kde sa správať, aby sa predišlo takýmto nebezpečným stretnutiam.

23. Chcem darovať zájazd. Viete mi vystaviť darčekový poukaz?

Výborný nápad! Jasné, darovaciu poukážku u nás môžeš zakúpiť bez problémov. Máme na výber niekoľko variantov. Stačí si vybrať a poslať nám meno obdarovanej osoby. Darčekový poukaz platí 1 rok od vystavenia. Viac info tu.