ALBÁNSKO - GRÉCKO

NÁDHERNÉ KAŇONY – RIEKY LEN PRE NÁS – A NENORMÁLNA POHODA

 • Dlhá cesta? Prileť do Skopje!
 • 6 až 7 nádherných riek
 • a minimum vodákov
 • kaňony kde ti padne sánka :)
 • úplne skvelá kuchyňa

TERMÍN

3. – 11.5. 2024

POČET DNÍ

9

NÁROČNOSŤ

Turista - Pádler

KRAJINY

Albánsko, Grécko

DOPRAVA

mokrobus
alt. letecky

UBYTKO

kempy
aj nadivoko

CENA

958 € BASIC
898 € KLUB

ZĽAVY

-60 € vlastná loď a výstroj

PREČO V MÁJI PÁDLUJEME VŽDY NA JUHU EURÓPY

Minulý rok sme tu boli až 2 krát a pojazdili takmer všetko, čo sa dalo. Vyšlo nám počko aj voda. Tým sme tento trip vymazlili takmer k dokonalosti (vždy je čo zlapšovať). Takže tento rok máme v pláne predviesť ti upgrade, že budeš hotový :)

Ak si chceš v máji dobre zapádlovať, tak juh Balkánu je istota číslo jedna. Väčšinou príjemne teplo (hej, občas aj prší), rieky majú vodu tak akurát (stredná voda WW3). Výnimočne aj stretneš iných vodákov. Toto sme ináč stále nepochopili, prečo ich tu nie je na mraky, ale veľmi sa tomu tešíme. Celkom splavíme 5 až 6 riek, dáme aj nejaký minitreking a mototuristiku. A každý deň ťa zoberieme na skvelé lokálne jedlo za príjemné ceny.

Albánsko je naša srdcovka. Divoké, krásne, drsné. Úchvatná hornatá krajina, hrdí no milí ľudia, starobylé mestá, rozbité cesty (no je to už lepšie), po ktorých sa preháňajú Mercedesy, konské povozy, muly, ovce a kravy. Na jednej strane kopec smetí kade tade, na druhej zase celkom poctivé "gazdovské" potraviny. Albánsko je vždy tak trochu expedícia, ale stojí to zato :)

Aby sme zredukovali tie zdĺhavé presuny po albánskych cestách, kombinujeme to so severozápadným Gréckom. Je tiež hornaté a drsné, ale cesty sú v pohode a príroda úžasná. Väčšina ľudí je úplne prekvapená a hovorí, že takto si Grécko vôbec nepredstavovali. Medzi hradbami vrchov sú rozsiate dedinky. Taverny, kaviarne, turistov málo, všetko je také pokojné až ospalé. Tie „naše“ rieky sú zasekané riadne hlboko na dne kaňonov a jazda dole brutálnymi serpentínami je tiež silným zážitkom.

NÁROČNOSŤ ZÁJAZDU

Stred mája = stredná voda = stredná náročnosť, takže hlavne WW3. Pár perejí je trochu živších (WW 3-4). Takže treba mať skúsenosti z riek ako Salza, Tara, Soča, Una, Belá. Toto sa týka hlavne kajakárov, treba mať skúsenosť s WW3.
Level si vieš zľahčiť na nafučke, ideálne na packrafte alebo gumjaku – mrkni dole odsek LODE.

STRAVOVANIE

Máš sa na čo tešiť. Toto je ďalší Gourmet trip. Jedlo v Albánsku je poctivé "domáce" a za babku. V malých obchodíkoch a na tržniciach si kúpiš všetko, čo potrebuješ. Ovocie, zelenina, syry aj mäso sú prevažne lokálne, čerstvé (zvieratá sa porcujú rovno na ulici) a často v bio kvalite (nemajú peniaze na hnojivá). Takisto v reštikách podávajú skvelé tradičné jedlá. V Grécku je to podobne, len ceny už sú ako u nás. Žiadne extra zásoby z domu nenos, kúpiš si čerstvé, lokálne a podporíš domáci trh. Aj o tom je udržateľná (mäkká) turistika.

UBYTOVANIE

V kempoch vo vlastných stanoch a len 1-2 noci nadivoko.

BONUSY

Fotky/video hlavne z vody – Ono sa to zdá ako nič, vodotesný foťák má dnes hocikto. Ale realita je taká, že väčšina vodákov ho v perejách akosi nestíha používať a od toho sme tu my. Nová profilovka na FB to je hotová vec ;)

LODE A VÝSTROJ

Kajaky pre čistokrvných kajakárov značiek ZET a DAGGER.
Najnovšie máme špičkové PACKRAFTY ROBFIN, ktoré jazdia skoro tak dobre ako normálne kajaky, ale sú ľahučké (6 kg) a velice bezpečné.
Ešte stabilnejšie a robustnejšie sú GUMJAKY (single Bobr kajak – predchodca packraftu, 330 cm a 11 kg).
Ak ste dvojica, máme megastabilný nafukovací dvojkajak BOBR alebo kanoe YUKON. Kukni fotky.
Samozrejme komplet výstroj – kvalitné certifikované vesty, prilby, neoprény, bundy...

PROGRAM ZÁJAZDU

 • DEŇ 1
  Odchod 17:00 Nový Tekov, 19:00 Bratislava, nočný presun cez Maďarsko, Srbsko, Macedónsko.
 • DEŇ 2
  Ráno sa krátko zastavíme v SKOPJE (káva, fontány, sochy) a cez obed pri jezere OCHRID (Ohrid) na hraniciach s Albánskom. Večeriame a spíme na štýlovej pstruhovej farme v Albánskych horách.
 • DEŇ 3
  Rozpádlujeme sa na VJOSE – vodnatej a prehľadnej rieke s perejami do WW2-3. Okúpeme sa v prírodných termáloch na riečke Lengarica.
 • DEŇ 4 - 7
  Podľa vody a schopností tímu budeme pádlovať na riekach VJOSA, VOIDOMATIS, ARACHTOS, KALARITIKOS, MELEOPOTAMOS a mystický ACHERON (STYX).
 • DEŇ 8
  Ráno presun do susedného údolia, tu splavíme najatraktívnejší úsek rieky ACHELOOS a potom už cesta domov. Cestou ešte stíhame bleskovú prehliadku kláštorov v METEORE (japan style).
 • DEŇ 9
  Príchod do Bratislavy poobede.

Program budeme prispôsobovať  podľa vodného stavu, počasia ale aj vašich požiadaviek.
Min. počet účastníkov: 7

CENA ZAHŔŇA

 • dopravu minibusom
 • prenájom lodí a komplet výstroja vrátane neoprénov
 • inštruktora
 • sprievodné vozidlo počas splavu
 • kvalitné fotky z akcie

CENA NEZAHŔŇA

 • kempy cca 30€
 • stravu
 • cestovné poistenie