BODROG, TISA A JAZERO TISA NA MORSKOM KAJAKU

3 DNI NA POKOJNEJ VODE ALE NUDIŤ SA FAKT NEBUDEŠ

 

 

 • nenáročný splav, ktorý zvládne každý
 • na pomalú vodu rýchle seakajaky
 • "ekosplav" cez 2 prírodné rezervácie
 • najväčšie sladkovodné akvárium v Európe
 • Tokaj, tokajské víno a halászlé

TERMÍNY

POČET DNÍ

4

NÁROČNOSŤ

Začiatočník - Turista

KRAJINY

Maďarsko

DOPRAVA

mikrobus

UBYTOVANIE

kemp, táborisko

CENA

BASIC
KLUB (vernostná)

ZĽAVY

-30 € vlastná loď a výstroj

PREČO BY SOM MAL SPLAVOVAŤ RIEKU, KDE NIE SÚ PEREJE?

Hej, väčšina splavov riek, ktoré robíme, sa odohráva na divokej vode v horách. Na tomto tripe ťa presvedčíme, že aj nížinná rieka môže byť vodácky atraktívna. A to je vtedy, keď rieka nie je tvrdo zregulovaná podľa pravítka, ale meandruje, rozvetvuje sa do ramien (prietočných, slepých aj mŕtvych), vyživuje bohaté lužné lesy, kde sa darí všetkým formám života. Rieka, kde sa stále niečo deje. Živá rieka.

PRÍRODNÉ REZERVÁCIE A TOKAJSKÉ VÍNO

Splav sme navrhli tak, že každý deň budeš pádlovať cez prírodnú rezerváciu. Doplnkový "kultúrno - gastronomický" program v Tokajskej oblasti tomu dá korunu, takže bude to pestré. Maďari majú čo ponúknuť.

V piatok splavíme dolný Bodrog, ktorý v závere preteká cez prírodnú rezerváciu Tokaj-BodrogzugV meste Tokaj sa Bodrog vlieva do Tisy. A podľa toho sa volá mesto aj celý región – staroslovanský "stokaj" ako sútok dvoch riek. No a keďže Tokaj je hlavne o tokajskom víne, nemôžeme toto ignorovať a dáme aj menšiu koštovku. V sobotu splavujeme Tisu, časť trasy tvorí ďalšia rezervácia Kesznyéteni

JAZERO TISZA JE VRAJ LEPŠIE AKO BALATÓN

Tisza-tó v skutočnosti nie je jazero, ale vodná nádrž vybudovaná v roku 1973. Nie sme fanúšikovia umelých priehrad, ale táto sa celkom podarila. Vznikol tu bohatý ekosystém mokradí, ramien a ostrovov. Rozlohou 127 km² je to po Balatóne druhé najväčšie jazero v Maďarsku. Je veľmi plytké (priemerne len 1,3 m), takže voda v lete býva veľmi teplá – darí sa tu rybám, vtákom a zvieratám. Veľa maďarov ho má radšej ako Balatón. Umelé jazero je natoľko vydarené, že je navrhnuté do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Keď trochu preskúmame jazero z vody, na záver sa mrkneme do Tisza-tavi Ökocentrum. Je tu najväčšia európska sústava sladkovodných akvárií. Pohľad na dvojmetrové vyzy, ktoré ti plávajú nad hlavou stojí fakt za to.

NÁROČNOSŤ ZÁJAZDU

Je to pokojne tečúca voda. Vodácka náročnosť je ľahká. Potrebuješ nejakú kondičku, aby si vládal odpádlovať 5 hod denne. Nejaké základy sa hodia (Hron, Malý Dunaj a pod.), no zvládne to aj športovo zdatnejší začiatočník. Kto ešte v kajaku nesedel, pre toho je ideálny debl (dvojmiestny kajak), ktorý má ešte väčšiu stabilitu ako kanoe. Dvojkajak nám zatiaľ nikto neprevrátil. Vhodné aj pre deti od 12 rokov.

MORSKÉ KAJAKY A VÝSTROJ

Máme jednomiestne (single) aj dvojmiestne (deble) morské kajaky (seakajaky). Seakajaky sú vybavené kormidlom a vodotesnými komorami na batožinu. Používame morské kajaky od renomovaných výrobcov ako PRIJON, NECKY, DAGGER, PERCEPTION. K tomu samozrejme pádla, špricdeky, vesty, vodácke bundy a lodné vaky na spacák a odev.

STRAVOVANIE

Základný proviant si treba doniesť, hlavne na prvý deň. Potom už sa dá nakúpiť aj najesť v reštauráciách a bufetoch.

UBYTOVANIE

Na týchto tripoch preferujeme slobodu voľného táborenia pred kempami. Vodáckych táborísk je tu dosť. Chce to len malý stan a spacák, čo sa ľahko vlezie do kajaku.

BONUSY

Tokajské vínko – ako by to už bolo v Tokaji bez tokajského. Servírujeme večer pri ohni.
Fotky/video hlavne z vody – vodotesný foťák má dnes hocikto, ale my ťa nafotíme práve, keď budeš mať na vode úplne iné starosti, ako fotenie :)

Tréningová rozplavba úspešne za tebou - môžeš plánovať dáku fajnovejšiu seakajakársku výpravu. Mrkni sem >>

PROGRAM ZÁJAZDU

 • DEŇ 1
  18:00 Nový Tekov - môžeš u nás bezpečne parkovať svoje auto. Ak ideš busom/vlakom, vyzdvihneme ťa cestou (Levice, Štúrovo alebo aj Budapešť). Presúvame sa do tokajskej oblasti neďaleko našich hraníc. Táboríme pri rieke Bodrog.
 • DEŇ 2
  Prepádlujeme 30 km na DOLNOM BODROGU cez prírodnú rezerváciu TOKAJ-BODROGZUG až do mestečka TOKAJ. Tu sa Bodrog vlieva do Tisy a do turistov zas tokajské víno :) To si nenecháme ujsť a spravíme tu kultúrno - gastronomickú pauzu. Podvečer sa presunieme o 100 km nižšie do kempu na jazere Tisa.
 • DEŇ 3
  Pokračujeme splavom TISY, ktorá meandruje krajinou polí a lužných lesov. Čaká nás úsek nad jazerom a na záver pár romantických zákutí medzi ostrovmi na začiatku jazera. Spolu 25 - 30 km. Večera v čárde, dobré HALÁSZLÉ a pečený sumec nemôžu chýbať.
 • DEŇ 4
  Posledný deň prepádlujeme JAZERO TISA z východu na západ. Je to vlastne priehrada, ktorá vytvorila zaujímavý a rozsiahly mokraďný ekosystém. My sa tu zámerne trochu pomotáme v ramenách medzi ostrovmi, aby sme videli nejaké fotogenické zákutia. Na záver mrkneme do EKOCENTRA, ktoré sa maďarom fakt podarilo. Sú tu najväčšie sladkovodné akváriá v Európe s lokálnymi druhmi – sumce, šťuky, no hlavne majestátne vyzy a jesetery. Z vyhliadky máš celé jazero ako na dlani. O 15:30 sa už presúvame na Slovensko, aby sme v Tekove boli o 19:00 h.

 

Program budeme prispôsobovať  podľa vodného stavu, počasia ale aj vašich požiadaviek.
Min. počet účastníkov: 7

CENA ZAHŔŇA

 • dopravu minibusom
 • sprievodné vozidlo na prevoz batožiny
 • prenájom lodí a komplet výstroja
 • inštruktora
 • 2x kemp
 • kvalitné fotky z akcie

CENA NEZAHŔŇA

 • stravu
 • cestovné poistenie