NA KÁVIČKU DO BUDAPEŠTI

DOLNÝ HRON A DUNAJ NA SEAKAJAKU

 

 

 • splav vhodný aj pre dôchodcov a deti
 • jeden z najkrajších úsekov Dunaja
 • Vyšehrad - výšľap na hrad, obed v stredovekej reštaurácii
 • Szentendre - malebné mestečko s južanskou atmosférou
 • plavba cez Budapešť pre tých skúsenejších

TERMÍNY 2024

8. – 10.6.
12. – 14.7.
16. – 18.8.
20. – 22.9.

POČET DNÍ

3

NÁROČNOSŤ

Začiatočník Turista

KRAJINY

Slovensko Maďarsko

DOPRAVA

mokrobus

UBYTKO

kempy

CENA

196 € BASIC 184 € KLUB

ZĽAVY

-30 € vlastná loď a výstroj

IDEÁLNY TRIP NA VYSKÚŠANIE MORSKÉHO KAJAKU

Na kávičku do Budapešti sme začali pádlovať až v roku 2016. Okamžite z to bola pecka. Ľudia nadšení, niektorí boli dokonca až dvakrát. Zvládne to kažný – mali sme už aj partiu 12-ich dôchodcov (peších turistov) a dali to ako nič. Je to blízko, len 3 dni, vodácky nenáročné a má to veľmi príjemnú atmošku - proste SOUL INCLUSIVE :)

Dolný Hron je malebný, ešte zachovalý charakter rieky, posledné meandre, posledné zvyšky lužného lesa, Bíňanský sprašový profil, množstvo vtákov a voda čistejšia ako na strednom toku. No hlavne žiadne davy - len zopár rybárov a miestnych detí. Ticho, pokoj, romantika, skrátka pohoda. Okolitá krajina je nad očakávanie pestrá. Podunajská nížina s lužným lesom a polia, sprašové profily, Ipeľská pahorkatina s vinicami a sadmi.
Sútok s Dunajom otvára famóznu panorámu – vľavo Burda (Kováčovské kopce), naproti na maďarskej strane pohorie Pilis, v popredí Ostrihomská bazilika. O pár kilometrov nižšie už vidíš ďalšiu dominantu – Vyšehrad. Môžeš si vybehnúť na hradný kopec a pokochať sa výhľadom na Veľký Dunajský oblúk, v ktorom sa rieka majestátne stáča na juh. Veľtok sa tu delí na dve ramená, ľavé je určené pre hlavnú lodnú dopravu a pravé Szentendreiské pre malé a športové člny.

Maďarský Dunaj žije - rybári na pramiciach i na brehoch, kanoisti, kajakári, veslári, wakeboardisti, cyklisti, bežci, kúpajúce sa decká a ľudia posedávajúci na terasách a popíjajúci pivo a limonádu. Živo ale kľud, žiadne davy, hluk. Kolorit dotvárajú kompy prevážajúce ľudí aj autá na ostrov. Po oboch brehoch dediny a mestečká, no z nich najkrajšie je určite Szentendrei. Majú tu pekné nábrežie končiace lido plážou s štýlovými bufetmi, kde robia fakt vkusné jedlo a čapujú českú Holbu. Raz sme tu strávili večer na plážových lehátkach, okolo nás ľudia robili ohne, bavili sa, hrala výborná muzička. Iný svet. Centrum s kamennými uličkami, cukrárne, kaviarne, reštaurácie a obchodíky so suvenírmi. Celé to má takú až stredomorskú atmosféru.

O 10 km už začína Budapešť. Keď sa zíde menej skúsená partia, tak končíme už tu na Rómaifürdő. Ak vám to pádlovanie ide dobre, tak sa môžeme pustiť aj cez celé mesto. Plavba rovno popred maďarský parlament je skutočne zážitok. No nie je to len tak - je tu celkom rýchly prúd a kopec veľkých lodí vo všetkých smeroch. V centre nie je kde pristáť, takže treba potiahnuť ešte pár kilákov, kde sú športové lodenice. Tu dáme aj sľúbenú kávičku. Potom už len naviazať kajaky a ide sa domov.
Tréningová rozplavba úspešne za tebou - môžeš plánovať dáku fajnovejšiu seakajakársku výpravu (Deltu, Stredomorie, Škandináviu...).

NÁROČNOSŤ ZÁJAZDU

Mali sme už aj partiu 12-ich dôchodcov (peších turistov) a dali to ako nič. Je to pokojne tečúca voda. Vodácka náročnosť je ľahká. Potrebuješ nejakú kondičku, aby si vládal odpádlovať 5 hod denne (v nedeľu to bude už len polovica). Nejaké základy sa hodia (Hron, Malý Dunaj a pod.), no zvládne to aj športovo zdatnejší začiatočník. Kto ešte v kajaku nesedel, pre toho je ideálny debl (dvojmiestny kajak), ktorý má ešte väčšiu stabilitu ako kanoe. Dvojkajak nám zatiaľ nikto neprevrátil. Vhodné aj pre deti od 12 rokov. Určité riziko predstavuje plavba po Dunaji, kde je lodná doprava. Ale keď budeš rešpektovať povely inštruktora, žiadny problém nehrozí.

MORSKÉ KAJAKY A VÝSTROJ

Máme jednomiestne (single) aj dvojmiestne (deble) morské kajaky (seakajaky). Seakajaky sú vybavené kormidlom a vodotesnými komorami na batožinu. Používame morské kajaky od renomovaných výrobcov ako PRIJON, NECKY, DAGGER, PERCEPTION. K tomu samozrejme pádla, špricdeky, vesty, vodácke bundy a lodné vaky na spacák a odev.

STRAVOVANIE

Základný proviant si treba doniesť, hlavne na prvý deň. Potom už sa dá nakúpiť aj najesť v reštauráciách a bufetoch.

UBYTOVANIE

Ideme "na ťažko" = všetky veci si vezieme so sebou v lodi. Takže chce to malý stan a spacák, čo sa vlezie do kajaku.
Spíme v kempoch. Kempy nie sú v cene (doplatok cca 15€).

BONUSY

Kávička v Budapešti – presnejšie na predmestí v Budakalászi (kto nechce kávu, zaplatíme mu aj pivo :) )
Fotky/video hlavne z vody – Ono sa to zdá ako nič, vodotesný foťák má dnes hocikto. Ale realita je taká, že väčšina vodákov ho v perejách akosi nestíha používať a od toho sme tu my 😀

PROGRAM ZÁJAZDU

 • DEŇ 1
  9:30 zraz pri Hrone v Kameníne. Príprava lodí, inštruktáž a vyrážame. Žiadne prenášky, žiadne elektrárne, romantická a plynulá plavba. Fotopauza na sútoku Hrona s Dunajom, a potom ešte 2 h po Dunaji. Malý relax na štrkovom ostrove uprostred Dunaja, pivko a zmrzka v Szobe a ešte kúsok do kempu v Pilismaróte.
 • DEŇ 2
  Hodinku pádlovania a sme vo Vyšehrade (Visegráde). Akčná úderka vyrazí na túru na hrad, vegeťácka zložka sa pofláka v mestečku a počká hyperaktívnych parťákov pri pive :) Potom dáme spoločný obed v stredovekej reštaurácii a začneme ukrajovať kilometre Szentendreiského ramena. Cestou dáme nejaké kúpacie pauzy. Spíme v kempe v Szentendre. Večer vyrazíme do ulíc pôvabného mestečka.
 • DEŇ 3
  Ráno sa pomotáme v Szentendre. Južanskú malebnú atmosféru mestu vštepili Srbskí prisťahovalci, ktorí tam utiekli v čase tureckých nájazdov. Majú tu skvelý streetfood, levanduľovú zmrzlinu vkusné (aj nevkusné) krámy so suvenírmi a milovníci kultúry môžu skúsiť aj niektoré z množstva múzeí a kostolov. Ak bude partia vodácky menej zdatná, tak končíme na predmestí Rómaifürdő. Keď sa zíde silná zostava, tak prepádlujeme celú Budapešť - Óbudai sziget, Margit sziget, okolo parlamentu, popod všetky tie krásne mosty (je ich 8) až do zátoky veslárov. Na záver tá sľúbená kávička a ide sa domov. Príchod na Slovensko okolo 18:00 h.

Program budeme prispôsobovať  podľa vodného stavu, počasia ale aj vašich požiadaviek.
Min. počet účastníkov: 7

CENA ZAHŔŇA

 • dopravu mokrobusom z Budapešti
 • kajaky a komplet výstroj
 • inštruktora
 • fotky z akcie
 • a samozrejme bonus kávičku :)

CENA NEZAHŔŇA

 • stravu
 • cestovné poistenie
 • kempy (cca 25€)