JARNÉ RIEKY BALKÁNU

NEOKUKANÉ RIEKY A UBYTKO V CHATE

 • pre kajakárov aj šikovnejších kanoistov
 • 4 rieky do WW3
 • večeriaš v reštike a spíš v chate
 • Sarajevo a štýlový Andrićgrad

TERMÍN

17. - 22.4.2018

POČET DNÍ

6

NÁROČNOSŤ

Turista - Pokročilý , WW2-3

KRAJINY

Bosna a Hercegovina, Srbsko

DOPRAVA

mokrobus

UBYTOVANIE

chaty

CENA

UŽ OD 379 € basic: 449 € KLUB: 409 €

ZĽAVY

-40 € vlastná loď a výstroj

NA TÝCHTO RIEKACH SI V LETE NEZAPÁDLUJEŠ

Bosna je vodácky stále nedocenená krajina. V lete je v menších riekach nedostatok vody, takže sa pádluje len na pár favoritkách ako Una, Vrbas, Neretva, Tara. Ale na jar je tu množstvo zaujímavých riek a potokov strednej až extrémnej náročnosti. Tentokrát teda vyrazíme práve na ne :)

Cestou tam sa rozpádlujeme na Ugare. Je to skôr väčší potok ako rieka. Za malej vody splavíme dolný tok, kde tečie v úzkom krásnom kaňone. Ak bude vyššia voda, tak si dáme horný úsek v doline, ktorý sa podobá našej Belej.
Zaostrené máme na rieky v okolí Sarajeva - Krivaja, Željeznica Sutjeska + pár tajných tipov. Kaňon Neretvy si teraz necháme do zálohy - tam chodíme v lete v rámci Malej letnej Bosny.
Budeme sa držať na leveli WW 2-3, ale ak budete naozaj šikovní, nie je problém pridať aj dačo veselšie. Všetko záleží na aktuálnom vodnom stave a vodáckych schopnostiach tímu. Vždy sa snažíme pridať aj niečo nové, takže bude to mať aj trochu expedičného ducha s štipkou dobrodružstva.

Jasné, že zbehneme aj do Sarajeva, aby sme neboli za barbarov. Staré mesto je ako z orientálnej rozprávky - mešity, kamenné domy, dlažby, krámy, kaviarne, čevabdžinice - všetko v tradičnom štýle. 

Cestou na východ dáme ešte jednu kultúrnu pauzu vo Vyšehrade. Mestu dominuje most Mahmeda Pašu Sokoloviča, ktorý patrí do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Tento krásny most preslávil Ivo Andrić v novele Most na Drine. Preto aj novovybudované centrum v historickom štýle sa nazýva Andrićgrad (známy aj ako Kamengrad). Vzniklo len pred pár rokmi pod vedením svetoznámeho režiséra Emira Kusturicu. Kamengrad sa ešte stále buduje, no už je na čo pozerať. Určite tam nevynecháme skvelú reštauráciu Zlatna Moruna s bizarnými freskami z Kusturicových filmov.

Srbsko si necháme do zálohy, keby sme v Bosne nemali kde zmočiť pádla. Je to predsa len trochu z ruky. Určite chceš tráviť viac času v lodi ako v buse. Je tu kaňon najčistejšej srbskej rieky Veliki Rzav. Žiaľ, v spodnej časti už stavajú veľkú priehradu, takže aj z tohto klenotu zostane len kúsok. Poslednou riekou na zozname bude vodnatý perejnatý Ibar, ktorý tečie z Kosova.

NÁROČNOSŤ ZÁJAZDU

Akcia je vhodná pre kajakárov a kanoistov, ktorí vedia pádlovať na riekach ako Salza, Soča, Una. Väčšina riek bude do WW3, ale ak bude viac vody, tak to bude trochu ťažšie.

KANOE, KAJAKY, VÝSTROJ

Kanoe používame výlučne nafukovacie, so samovylievacou koštrukciou – modely YUKON. Máme aj megastabilný nafukovací dvojkajak BOBR. Kto zvláda kajak, pre toho tu máme renomované značky LIQUIDLOGIC, ZET, PYRANHA, DAGGER. Samozrejme certifikované prilby a vesty, a ďalší výstroj ako neoprény, bundy, vodotesné lodné vaky na veci, vybavenie na záchranu.

STRAVOVANIE

V Bosne aj Srbsku je lacnejšie ako doma, obchody sú dobre zásobené. Občas to skombinujeme s dákou fajn reštikou, aby sme ochutnali Balkán aj z tejto stránky. Takže žiadne extra zásoby z domu nosiť netreba, lepšie je kúpiť si čerstvé a lokálne a podporiť miestnych.

UBYTOVANIE

V apríli býva počasie vrtkavé, takže spávať budeme v chatách, turistických ubytovniach alebo na privátoch. Minulý rok sa to stretlo s veľkým úspechom :) Stan si neber, ale spacák odporúčame vždy.

BONUSY

Fotky/video hlavne z vody – Ono sa to zdá ako nič, vodotesný foťák má dnes hocikto. Ale realita je taká, že väčšina vodákov ho v perejách akosi nestíha používať a od toho sme tu my :D

PROGRAM ZÁJAZDU

 • DEŇ 1
  Odchod 19:00 Nový Tekov, 21:00 Bratislava, nočný presun cez Maďarsko a Chorvátsko do Bosny
 • DEŇ 2
  Rozpádlujeme sa na riečke UGAR. Je to ľahšia voda WW2+ na záver s jednou prenáškou. Ak bude vody viac, dáme horný úsek podobný Belej. Ak nebude dosť vody, tak splavíme náš obľúbený úsek VRBASU. Potom sa presúvame k Sarajevu.
 • DEŇ 3 - 5
  Splavujeme rieky ŽELJEZNICA, KRIVAJA, SUTJESKA. V zálohe máme NERETVU. Konkrétny výber riešime podľla vody a počasia. Trocha kultúry v SARAJEVE a VYŠEHRADE nikoho nezabije a treba aj dáky suvenír rodine priviezť. Piaty deň končíme nočným prejazdom domov.
 • DEŇ 6
  Príchod do Bratislavy v ranných hodinách.

Program budeme prispôsobovať  podľa vodného stavu, počasia ale aj vašich požiadaviek.

CENA ZAHŔŇA

 • dopravu minibusom
 • 3x ubytovanie (chata, privát)
 • prenájom lodí a komplet výstroja vrátane neoprénov
 • inštruktora
 • sprievodné vozidlo počas splavu
 • kvalitné fotky z akcie

CENA NEZAHŔŇA

 • stravu
 • cestovné poistenie