OKOLO ELBY NA SEAKAJAKU

OCHUTNAJ TOSKÁNSKO ORIGINÁLNYM ŠTÝLOM

 • 25 stupňová voda je veľmi príjemná
 • červené útesy a pláže s bielym aj čiernym pieskom
 • krása nad i pod hladinou mora
 • staré kamenné mestá a pevnosti
 • jedna z najlepších kuchýň v Stredomorí

TERMÍN

8. – 15. 9. 2024

POČET DNÍ

8

NÁROČNOSŤ

Turista - Pokročilý

KRAJINY

Taliansko

DOPRAVA

mokrobus

UBYTKO

táborenie na pláži

CENA

948 € BASIC
898 € KLUB

ZĽAVY

-60 € vlastný kajak

Elba je tretí najväčší taliansky ostrov. Leží v Ligurskom mori necelých 10 km od pobrežia mesta Piombino. Patrí vraj medzi najmalebnejšie ostrovy Stredomoria. Je súčasťou Toskánskeho súostrovia a národného parku Parco nazionale dell’Arcipelago Toscano, ktorý je najväčším morským NP v Európe. Čisté more, krásne pláže, prírodné bohatstvo, starobylé mestečká a kus histórie spojený s exilom Napoleóna, to sú hlavné dôvody, prečo sa chodí na Elbu.

ČO ZAŽIJEŠ PRI PÁDLOVANÍ OKOLO ELBY?

Biele aj čierne piesočné aj kamenisté pláže, žulové skaly a útesy, priezračnú vodu, takže skvelé kúpanie a šnorchlovanie (ryby, medúzy, chobotnice dokonca aj vrak lode). Stredomorská flóra s kaktusmi (opuncie sú pichľavé ale chutné a všade), aloe a oleandrami, kde sa dá schovať pred poludňajším slnkom. Príjemne sa schováva aj v tieni stredovekých uličiek v miestnych tavernách, baroch či kaviarňach :)
Minulý rok sme nemali dostatok času a ani počasie nám celkom neprialo, takže okruh sa nám uzavrieť nepodarilo. Teraz máme na 147 km pobrežia 7 dní. Keď sa to podarí, bude to super, no nemáme v pláne to siliť a len pádlovať ako blázni. Hlavný cieľ výpravy je užiť si atmosféru tohto krásneho ostrova. Keď bude zrovna viac fúkať a budú vlny, tak spravíme dáke menšie výlety po ostrove. Je tu čo pozerať. Môžeme si vyliezť na najvyšší kopec ostrova Monte Cappanne (1019 m), prípadne môžeme dať jednu cestu lanovkou, zbehnúť k minerálnemu prameňu La Piccola Miniera, či pozrieť morské akvárium v Marina di Campo. No a taktiež Napoleónove sídlo Villa dei Mulini, kde je teraz múzeum. Samozrejme nevynecháme skvelú miestnu gastronómiu a domáce víno.

NÁROČNOSŤ ZÁJAZDU

Trip je určený pre kajakárov na leveli TURISTA športovec, ideálne PÁDLER. Žiadne kanoe, ani raft nestačia!
Treba ovládať techniku pádlovania a záchrany, čo učíme na našom SEAKAJAK KEMPE, plus iné tripy na mori alebo alebo ľahšiu divokú vodu. Menej skúseným dáme dvojmiestne seakajaky, ktoré majú vynikajúcu stabilitu.
Elba je už trochu ďalej od pevniny, takže nie je tak chránená pred vetrom, ako napr. mnohé ostrovy v Chorvátsku, takže tu dosť často prefukuje z viacerých strán. Takže menším vlnám sa nevyhneme a môžeme stretnúť aj vlny vyše jedného metra! Samozrejme, v prípade horšieho počasia, plavbu prerušíme (nebudeme zbytočne dráždiť Neptúna) a spravíme si náhradný program. Okrem kajakárskeho skillu, treba solídnu fyzickú a tiež psychickú kondíciu.

MORSKÉ KAJAKY A VÝSTROJ

Máme jednomiestne (single) aj dvojmiestne (deble) morské kajaky (seakajaky). Seakajaky sú vybavené kormidlom a vodotesnými komorami na batožinu. Používame morské kajaky od renomovaných výrobcov ako PRIJON, NECKY, DAGGER, PERCEPTION. K tomu samozrejme pádla, špricdeky, vesty, vodácke bundy a lodné vaky na spacák a odev.

STRAVOVANIE

Ostrovy sú vždy o niečo drahšie ako pevnina, ale rozdiel nie je tak dramatický, aby to bolo treba dáko riešiť. Si predsa na dovolenke a len na pár dní. Základné potraviny a vodu budeme priebežne kupovať v obchodíkoch, ktoré sú všade. Drahšie sú reštaurácie, hlavne čerstné ryby a morské plody, no aj tu sa dá vybrať lacnejšie jedlo (cestoviny, šaláty). A teda také úžasné Spagetti alle vongole ako tu, som ešte nikde inde nejedol. A k tomu to ich víno…

UBYTOVANIE

Prvú noc budeme spať v kempe. Zvyšné noci podľa možností bivakujeme na plážach. No nie všade je to možné (sú tu aj súkromné pláže, kde sa bivakovať nesmie), tak potom pôjdeme do kempu.

BONUSY

Fotky/video hlavne z vody – Ono sa to zdá ako nič, vodotesný foťák má dnes hocikto. Ale realita je taká, že väčšina vodákov ho v perejách akosi nestíha používať a od toho sme tu my :D

PROGRAM ZÁJAZDU

 • DEŇ 1
  Odchod 5:00 Nový Tekov, 7:00 Bratislava, príjazd do Livorna k trajektu okolo 20:00 h, nalodenie na večerný trajekt na Elbu a krátky presun do kempu, kde strávime prvú noc na ostrove.
 • DEŇ 2 - 7
  Pádlujeme okolo Elby, kúpeme sa, šnorchlujeme, užívame prírodu, kultúru a miestne jedlo, víno… skrátka elbujeme :)
 • DEŇ 8
  Doobeda kultúrny program podľa lokality, kde dopádlujeme, presun k trajektu a zvyšok dňa cesta domov. Príchod do Bratislavy po polnoci.

Program budeme prispôsobovať  podľa aktuálneho počasia aj vašich požiadaviek.

CENA ZAHŔŇA

 • organizáciu akcie
 • dopravu mokrobusom
 • bus so šoférom v zálohe po celý čas
 • kvalitné seakajaky a komplet výstroj
 • inštruktora
 • 2x trajekt
 • kvalitné fotky z akcie

CENA NEZAHŔŇA

 • prípadný kemp mimo plánu
 • stravu
 • cestovné poistenie