VJOSA – MORDÉ SRDCE BALKÁNU

posledná divoká rieka Európy bez priehrad
expedičných 180 km z hôr do mora na seakajakoch

 

 

 

 • toto v Európe inde nezažiješ
 • živá nezregulovaná rieka ako pred 100 rokmi
 • na seakajakoch cez pereje až do mora
 • možno posledné roky bez elektrární
 • a za týždeň sme stretli len jednu kanojku

TERMÍN

12. – 22. 8. 2022

POČET DNÍ

11

NÁROČNOSŤ

Turista – Pádler

KRAJINY

Albánsko

DOPRAVA

mokrobus

UBYTOVANIE

voľné táborenie, kemp

CENA

990 € BASIC
898 € KLUB

ZĽAVY

-70 € vlastná loď a výstroj

PROJEKT VJOSA NA MORSKÝCH KAJAKOCH

FILOZOFIA

Najprv si pozri tieto videá, aby si chytil flow. Ak by si chcel vedieť viac, tu je celý projekt Patagonie BLUE HEART. Silné príbehy riek a ľudí. Na konci môže byť smrť rieky s desiatkami elektrární alebo zázrak v podobe unikátneho národného parku v Európe – celého toku rieky od prameňa až do mora. Možno našou výpravou aspoň trošku pomôžeme ľuďom otvoriť oči, aby sa ten zázrak stal.

Vjosa je jedinečná príležitosť (možno životná) splaviť pôvodnú, takmer nezregulovanú rieku a hlavne zatiaľ bez priehrad a elektrární. A to v dĺžke takmer 180 km až do mora. Toto sa mi za môj vyše 30 ročný vodácky život ešte nikdy nepošťastilo. Je to ešte o to viac, že je to "doma" v Európe. Za podobným cieľom by sme už museli vycestovať na iný kontinent. Ale ak niekto objaví ďalšiu európsku nespútanú rieku, tak nech dá tip – vyrazíme aj na ňu.

Cieľom tohto tripu je, čo najviac sa prepojiť s riekou a ľuďmi okolo nej. Táboriť preto budeme na divoko na jej krásnych štrkových plážach a brehoch. Na celej rieke je len jeden rafťácky kemp, tam začneme (treba podporiť miestnych). Nevynecháme žiadne autentické jedlo v jednoduchých dedinských "reštauráciách" pri vode.

STRATÉGIA

Vjosa pramení v Grécku v pohorí Pindos, tu nesie meno Aoos. Horný úsek je hlboký kaňon s ťažkými perejami WW4 až WW6. Dolnú časť kaňonu sme zjazdili a dosť sme sa pri tom vytrápili. Toto by si na seakajaku ísť fakt nechcel :)
Projekt "Vjosa seakayaking" dáva zmysel od gréckej hranice, kde sa Aoos priberá rieku Sarandoporos. Odtiaľ do mora je to skoro 180 km. Náročných bude prvých 40 km, kde sú pereje do WW3, zvyšok by už mala byť pekná turistika.

Musíme to ísť v lete – preto august. Na to, aby sme zvládli trojkové pereje, musíme mať malú vodu. Navyše budeme mať krásnu zelenú rieku na fotky. Tento úsek trochu poznáme – jazdíme niektoré jeho pasáže na jarných tripoch. Aj tak to nebude miestami ľahké, no je pri dobrej organizácii a spoluprácii celej skupiny to zvládneme. Prešiel som celý tok detailne na satelitnom snímku a označil potenciálne ťažšie miesta. Niektoré by sa mali dať ošuškať chicken lajnou, niektoré pohodlne preniesť po štrkových laviciach. Ostatné odistíme štandardne, ako na divokej vode.
Dumám aj nad alternatívou, že na ten vrch zoberieme nejaké nafučky. Ale keď pôjde časť na kajakoch a časť na pomalých gumách, tak pôjdeme pomaly všetci. Aby to malo dušu, mali by sme to dať čistou cestou, takže celé poctivo na seakajakoch. Máme solídne každodenné dávky na vode, takže na výlety moc času nebude.

MORE

Ak stihneme, tak dáme aj 1 deň na mori. Je tam pár zaujímavých lokalít, ktoré stoja za pozretie nad i pod hladinou:
Karaburun – Sazan – národný morský park na ostrove
Divjaka-Karavasta – národný park

EKOLÓGIA – AKTIVIZMUS

Príde mi to prirodzené, aby sme nejakým spôsobom podporili miestnych aktivistov v boji za Vjosu. Myslím, že takých výprav ako my (čo dajú celý tok) je len zopár, takže to môže mať váhu. Mám v pláne sa skontaktovať s lokálnymi ekoteroristami a rafťákmi. Nejaké kontakty tam už máme. Mohli by sa k nám pripojiť na kúsok. A na beach party môžu priniesť jahňacinu na gril.
Bol by som rád, keby sme to nezobrali "Bubo šlýlom" len ako "lovci zážitkov". Tento trip by mal niesť naozaj pridanú hodnotu a vyšší zmysel. Nechcem vás do ničoho tlačiť, takže napíšte, ako to vidíte.

FOTO A VIDEO PRODUKCIA

Hlavne tu vieme asi najviac niečo vytvoriť a ukázať to "masám". Takže v tíme dostanú priestor fotografi, kameramani a kretívci. Ja budem fotiť a teraz aj točiť na gopro, Šofér Ľubo (Sniper) nás bude shootovať z diaľky s teleobjektívom. Uvítame aj niekoho s dronom. V zime to zostriháme a hurá na festy.

NÁROČNOSŤ

Koniec leta sme vybrali preto, aby bola malá voda a pereje na prvých 40 km boli čo najľahšie – približne WW2 (3-) No aj tak to na seakajaku zvládne len technicky zdatnejší kajakár. Zvažujeme pre tých menej zdatných zobrať nejaké nafukovacie lode.  Ďalšia alternatíva je, že slabšie kusy vynechajú prvý úsek a pôjdu spoznávať krásy údolia. Zvyšok by mala byť vcelku ľahká voda WW1 – ZW. Tam to chce hlavne kondičku, aby sme dali cca 35 km denne. Na záver prepádlujeme aj niečo na mori, kde často pofukuje a sú vlny. Ale môže byť aj krásne a more rovné ako sklo :)

KAJAKY A VÝSTROJ

Máme solídne morské kajaky s kormidlom. Samozrejme certifikované prilby a vesty, a ďalší výstroj ako neoprény, bundy, vybavenie na záchranu.
Kto si berie vlastný kajak, tak na tento terén jedine plast – žiadny karbón, kevlar, laminát! Alebo vynechať prvé 2 dni :)

JEDLO

Famózne – albánske. Poctivé, domáce jedlo. Všade, kde to pôjde, budeme jesť v jednoduchých rodinných reštikách na terasách pri rieke. Syry od pastierov a víno z viníc okolo Vjosy. Výber malý ale všetko dobré. A veľmi lacné.

UBYTKO

Na tomto tripe chceme byť čo najviac spätí z Vjosou, takže budeme táboriť na divoko na krásnych štrkových plážach. Pri mori sa zrejme nejakému kempu nevyhneme.

BONUSY – TIETO FOTKY TI BUDÚ FAKT ZÁVIDIEŤ

Pekné fotky sú už štandard na väčšine našich tripov. Veríme, že teraz to bude ešte o level vyššie.
Fotky ako lusk a k tomu aj šik videjko.

CENA ZAHŔŇA

 • dopravu komfotným mokrobusom
 • inštruktora
 • prenájom lodí a komplet výstroja
 • šofér – fotograf a podpora z brehu

CENA NEZAHŔŇA

 • stravu
 • prípadné kempy