VJOSA – MODRÉ SRDCE BALKÁNU

posledná divoká rieka Európy bez priehrad
expedičných 180 km z hôr do mora na seakajakoch

 

 

 

 • toto v Európe inde nezažiješ
 • živá nezregulovaná rieka ako pred 100 rokmi
 • na seakajakoch cez WW3 pereje až do mora
 • možno posledné roky bez elektrární
 • rozprávková rieka a skoro žiadni vodáci

TERMÍN

10. – 19. 8. 2024

POČET DNÍ

10

NÁROČNOSŤ

Turista – Pádler

KRAJINY

Albánsko

DOPRAVA

mokrobus

UBYTKO

voľné táborenie, kemp

CENA

1048€ BASIC
988€ KLUB

ZĽAVY

-60 € vlastná loď a výstroj

"VJOSA SEAKAYAKING"

Vjosa je výnimočná príležitosť (možno životná) splaviť pôvodnú, takmer nezregulovanú rieku a hlavne zatiaľ bez priehrad a elektrární. A to v dĺžke takmer 180 km až do mora. Toto sa mi za môj vyše 30 ročný vodácky život ešte nikdy nepošťastilo. Je to ešte o to viac, že je to "doma" v Európe. Za podobným cieľom by sme už museli vycestovať na iný kontinent. Ale ak niekto objaví ďalšiu európsku nespútanú rieku, tak nech dá tip – vyrazíme aj na ňu.

Cieľom tohto tripu je, čo najviac sa prepojiť s riekou a ľuďmi okolo nej. Táboriť preto budeme na divoko na jej krásnych štrkových plážach a brehoch. Na celej rieke je len jeden rafťácky kemp, tam začneme (treba podporiť miestnych). Nevynecháme žiadne autentické jedlo v jednoduchých dedinských "reštauráciách" pri vode.

Vjosa pramení v Grécku v pohorí Pindos, tu nesie meno Aoos. Horný úsek je hlboký kaňon s ťažkými perejami WW4 až WW6. Toto by si na seakajaku ísť fakt nechcel :)
Projekt "Vjosa seakayaking" dáva zmysel od gréckej hranice, kde Aoos priberá rieku Sarandoporos. Odtiaľ do mora je to cca 180 km. Náročných je prvých 40 km, kde sú pereje do WW3, takže je to taký "WW seakayaking" :)
Je to výzva! Fakt, že na morských kajakoch sme ešte takéto pereje nikdy nejazdili. Ale okrem pár kilometrov, zvládli aj tento úsek na minuloročnej výprave všetci. Je tam pár záludných technických perejok, ktoré treba napozerať a odistiť normálne ako na divokej vode. Ale aj v strednom úseku nás ešte zopár miest prekvapilo, takže žiadna nuda ani v krajinárskom úseku nebola. Skrátka živá neskrotená rieka takmer až do mora. Na to, aby sme zmákli trojkové pereje, potrebujeme malú vodu, tak preto august. Ako bonus budeme mať krásnu zelenú rieku na fotkách. 

Ak stihneme, tak dáme aj jeden deň na mori. Je tam pár zaujímavých lokalít, ktoré stoja za pozretie nad i pod hladinou:
Karaburun – Sazan – národný morský park na ostrove
Divjaka-Karavasta – národný park

EKOLÓGIA – AKTIVIZMUS

Príde nám prirodzené, aby sme nejakým spôsobom podporili miestnych aktivistov v boji za Vjosu. Takýchto výprav ako naša je len zopár, takže to môže mať váhu. Nejaké kontakty tam už máme a pracujeme na ďalších. Bolo by fajn, keby aspoň časť rieky splavili spolu s nami.
Pozri videá dolu, aby si chytil flow. Ak chceš vedieť viac, tu je celý projekt Patagonie BLUE HEART. Silné príbehy riek a ľudí. Na konci môže byť smrť rieky s reťazou elektrární alebo zázrak v podobe unikátneho národného parku v Európe – celého toku rieky od prameňa až do mora. Možno aj našou výpravou aspoň trošku pomôžeme ľuďom otvoriť oči, aby sa ten zázrak stal.

Tento rok albánska vláda vyhlásila prírodný park Vjosa, čo ale nie je národný park (je tam nižší stupeň ochrany. No aspoň dačo.

FOTO A VIDEO PRODUKCIA

Hlavne tu vieme asi najviac niečo vytvoriť a ukázať to "masám". Z minulej výpravy máme krásne fotky (hlavne vďaka nášmu šoférovi Ľubovi – aka Sniperovi). Teraz by sme chceli natočiť aj nejaké video. Uvítame aj niekoho s dronom. V zime to zostriháme a hurá na festy.

NÁROČNOSŤ

Koniec leta sme vybrali kvôli malej vode ,aby pereje úvodnom úseku boli čo najľahšie (do WW3). No aj tak to na seakajaku zvládne len technicky zdatnejší kajakár. Môže ísť aj kajakár turista, ale trochu zvládať náklony je treba :) Kto sa v tomto opise nevidí, pôjde prvý deň spoznávať krásy údolia.
Stredný tok je už turistická ľahšia voda WW1-2 ale pár prekvapení je aj tu. Chce to hlavne kondičku, aby sme dali tak 35 – 40 km denne. Na záver prepádlujeme aj niečo na mori, kde často pofukuje a sú vlny. Ale môže byť aj krásne a more rovné ako sklo :)

KAJAKY A VÝSTROJ

Máme solídne morské kajaky a teraz sme zakúpili aj zopár špičkových britských kajakov, ktoré sú kratšie, ideálne na takýto terén. Samozrejme certifikované prilby, vesty, bundy a vybavenie na záchranu.
Kto si berie vlastný kajak, tak na Vjosu jedine plast – žiadny karbón, kevlar, laminát!

JEDLO

Poctivé, domáce jedlo. Všade, kde to pôjde, budeme jesť v jednoduchých rodinných reštikách na terasách pri rieke. Syry od pastierov. Výber malý, ale dobré a velice lacné. Akurát tomu albánskemu vínu sme akosi na chuť neprišli, takže kupujeme macedónske a čiernohorské :)

UBYTKO

Len prvú noc spíme v rafťáckom kempe. Zvyšok doslova žijeme s riekou, takže táboríme na divoko na krásnych štrkových plážach. A pri mori tiež spíme len tak na piesku. To je Albánsko :)

BONUSY – TIETO FOTKY TI BUDÚ FAKT ZÁVIDIEŤ

Pekné fotky sú už štandard na väčšine našich tripov. Veríme, že teraz to bude ešte o level vyššie.
Fotky ako lusk a k tomu aj šik videjko.

CENA ZAHŔŇA

 • dopravu komfotným mokrobusom
 • inštruktora
 • kajaky a komplet výstroj
 • šofér – fotograf a podpora z brehu

CENA NEZAHŔŇA

 • stravu
 • kempy cca 15€ dokopy

Prehraním videa súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov YouTube.

Zistiť viacPovoliť video

Prehraním videa súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov YouTube.

Zistiť viacPovoliť video