BALKAN – RIJEKE, JEZERA I KAJAKAŠI

top jazerá a krasové rieky – turistika na seakajakoch

 

 

 

 • Montenegro, Bosna a Chorvátsko zase inak
 • neokukané top miesta – to budeš kukať!
 • pestré – každý deň iná rieka/jazero
 • špeci touring a krásne kajaky – budeš nadšený
 • krásné hory a Budva s Mostarom na záver

TERMÍN

14. – 21. 6. 2024

POČET DNÍ

8

NÁROČNOSŤ

Turista

KRAJINY

Čierna hora,
Chorvátsko, Bosna

DOPRAVA

mokrobus

UBYTKO

kempy

CENA

798 € BASIC
758 € KLUB

ZĽAVY

-50 € vlastná loď a výstroj

 

Ďaľší neštandardný trip – ako je už u nás štandard :))
A zas sú to terény, kde nie sú takmer žiadni vodáci (okrem pár lokálov) – toto milujeme! Roky už chodíme na Balkán na divoké rieky a cestou obzeráme aj ich krásne pohodové úseky a tiež úchvatné jazerá s čistou zelenou vodou. A vravíme si: "Toto by ale chcelo dlhý morský kajak."
Tak dozrel čas a "Balkan kayak touring" je na svete. V júni sme ho boli otestovať s našou vernou partičkou Záhorákov a bolo to skvelé. Ešte sme to vyladili, tak poďme na to!

Čaká na teba pestrý mix denných tripov. Každý deň iné miesto, iné prostredie, iné kulisy, aby sa oko nenudilo. Vybrali sme pre teba tie najatraktívnejšie jazerá – Pivsko a Skadarsko jezero, podhorské krasové rieky Čiernej Hory – dolná Morača a Crnojevica a na záver ešte dolnú Neretvu a jej deltu – takže budeme trošku aj na mori. Celkom 5 dní na vode. A jazdíme naľahko, s prázdnymi kajakmi, takže na masňákov :) Preto ti dáme šikovný menší seakajak so skegom (teda bez kormidla), ideálny aj na občasnú perejku, ktorá tam samozrejme bude (aby to nebola celkom "zívačka"). Náš mokrobus bude vždy čakať na výstupnom mieste – komfort ako na divokej vode.

Náročnosť je obecne turistická – aj keby fúkalo, je to ľahšie ako na mori, nie sú žiadne veľké vlny. Takže ak si bol s nami napr. Na kávičke do Budapešti, tak to zmákneš.

Okrem pádlovania omrkneme Budvu a Mostar – tie staré centrá stoja fakt zato. Montenegro je stále lacné (okrem tej Budvy, ale tam budeme len chvíľu) – v každej reštike ti dajú poctivú pljeskavicu či rybu s kopou zeleniny. Chorvátsko zas podraželo, ale tam budeme len vyše dňa, takže pohodka.

Celkom napeckovaný program. Skoro tak dobrý ako škvariť sa týždeň na prepchatej pláži v chorvátskom rezorte :D
Ale to povieš sám na poslednej večeri v starom Mostare ;)

Vidimo se?

NÁROČNOSŤ

Náročnosť je obecne turistická. Denne 15 - 25 km v celkom ľahších podmienkach. Aj keby fúkalo, je to ľahšie ako na mori, nie sú žiadne veľké vlny. Takže ak si bol s nami napr. Na kávičke do Budapešti, tak to zmákneš.

KAJAKY A VÝSTROJ

Na tieto riečno-jazerné tripy budujeme extra flotilu špeci morských kajakov. Sú kratšie (cca 450 cm), aby si vedel dobre manévrovať aj v perejkách, ktoré tam občas sú (aby to nebola celkom "zívačka"). Nemajú kormidlo ale majú skeg (smerovú plutvu), ktorý sa vystrčí len v prípade bočného vetra. Inak je zatiahnutý v kajaku, aby ti nezavadzal na plytčinách a perejkách.
Sú to špičkové kajaky od VALLEYNORTHSHORE (Británia), PERCEPTION (USA) a teraz aj DESIGN KAYAKS (Dánsko). 

JEDLO

Čierna hora – lacné a poctivé porcie. Hlavne mäso, zemiaky a šalát (grécky, šopský), ryby a aj dačo vegi a samozrejme pizza :)
Dobré víno, štandardné euro pivo a presladené balkánske dezerty.
Bosna podobne a Chorvátsko v podstate tiež, ale o dosť drahšie, hlavne morské ryby. No "lignje na žaru" musia byť aspoň raz :)
Z domu si dones len zopár turistických jedál na raňajky a ako železnú rezervu – napr. skvelé jedlo z  Expresmenu – konzervy v alu sáčkoch, bez éčiek a pritom vydržia 10 rokov. Ostatné si všetko budeš kupovať lokálne a čerstvé. 

UBYTKO

Spíme v kempoch. Kempy nie sú v cene – priprav si cca 50 €.
Potrebuješ teda stan, letný spacák a karimatku. Stan ti vieme požičať za 15 €.

BONUSY – FOTKY "ZÁVIDOFKY"

Parádne fotky sú už štandard na väčšine našich tripov. Tak aj tu sa pokúsime spraviť dáke závidofky. Možno je čas na novú profilovku.

PROGRAM ZÁJAZDU

 • DEŇ 1
  Odchod 18:00 Nový Tekov, 20:00 Bratislava, prejazd do Čiernej Hory.
 • DEŇ 2 - 4
  Pivsko jezero, dolná Morača a Crnojevica so záverom v Skadarskom jazere.
 • DEŇ 5
  Budva a presun do Chorvátska.
 • DEŇ 6 – 7
  Neretva a jej delta, prípadne aj more okolo (podľa vetra a chuti partie). Kúzelný večerný Mostar a nočný prejazd domov. Po dohode môžeme ešte zakempiť a cestovať až ráno.
 • DEŇ 8
  Príjazdový deň. Príchod do BA okolo obeda (alebo 21:00 BA ak sa dohodneme na posune odchodu).

Program budeme prispôsobovať  podľa aktuálneho počasia aj vašich požiadaviek.

CENA ZAHŔŇA

 • dopravu komfotným mokrobusom
 • inštruktora
 • kajak a komplet výstroj
 • šofér – fotograf a podpora z brehu
 • permit na Crnojevicu reku

CENA NEZAHŔŇA

 • kempy (cca 50 €)
 • stravu